Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Zavařujeme

Zavařeniny

Zavařování


Než přistoupíme k vlastnímu zavařování, musíme si předem připravit vše
potřebné: vymyté zavařovací sklenice a víčka, utahovací hlavu,
čistý a mastnoty zbavený větší a vyšší hrnec s pokličkou, dokonale čisté láhve na šťávu – nejlépe průhledné (snadněji tak vidíme změny – plíseň apod.), vyvařené zátky, mlýnek na ovoce (pokud ho nevlastníme, kupme si ho, nebo půjčme, ušetří nám spoustu práce). Jeho jednou stranou vypadává ovocná drť a žlábkem vytéká čistá šťáva a dají se na něm umlít i višně s peckami. Potřebujeme ještě celofán, gumičky a provázek. Petózu, petol a hlavně cukr.


Některé šťávy nemusíme ani vařit a tím získáme beze ztrát i velmi cenné vitamíny. Musíme pouze dodržovat určité zásady. Šťáva smíchaná s cukrem se nechá dva dny odležet a v průběhu této doby se musí dvě hodiny třít. Nezalekneme se toho! Šťávou můžeme zamíchat několikrát, kdykoliv jdeme kolem, jen proto, aby se cukr ve šťávě dobře rozpustil. Ale pozor! Vařečka se nesmíolíznout, sliny by zavinily plíseň.

K prvním plodům zahrádek patří jahody, rybíz, maliny, angrešt, třešně,
višně, meruňky, ryngle, mirabelky, ostružiny atd. Před zpracováním musíme
ovoce přebrat, očistit a dobře omýt. Před omytím však některé ovoce
(jahody, rybíz) nezbavujeme stonků, vytékala by z něj šťáva.

Zavařené sklenice s kompoty, džemy, povidly a lahve se šťávami
označíme datem, abychom měly dokonalý přehled a spotřebovávaly
vždy to, co bylo vyrobeno dříve.


Rybízová šťáva


Na 1 l šťávy potřebujeme 1 kg jemného krystalového cukru.
Vyzrálý rybíz vložíme po částech do širokého cedníku a pod tekoucí vodou ho opláchneme a necháme okapat. Potom jej i se stopkami umeleme v mlýnku na ovoce. Získanou šťávu smícháme ve větší porcelánové míse s cukrem a necháme 2 dny rozležet.

Šťáva se má 2 hodiny třít, ale není nutné ji třít soustavně, šťávu zamícháme kdykoliv jdeme kolem mísy, důležité je, aby se šťáva dokonale spojila s cukrem. Třetí den šťávu slijeme do čistých lahví a uzavřeme novými v horké vodě vypařenými zátkami.

Láhve uložíme v temné chladnější místnosti. Šťáva si zachová původní vůni i vitamíny po celý rok.


1  
2  
3  
..  
10  
..  
19  
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace