Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Zavařujeme

Dobroty uchované na zimu
 
Úroda je očesána, ovoce zavařené a uchované na chladnou zimu, kdy budeme potřebovat hodně vitaminů. Rádi pak sáhneme po broskvovém kompotu, meruňkové či jahodové marmeládě. Ani nakyselo naložené okurky se dalšího jara nedožijí, jen se po nich zapráší. Co by vám tedy rozhodně nemělo chybět, než začnete zavařovat? Kromě surovin na zavařovaní (ovoce, zelenina…, vše potřebné na nálev) a zavařovacího hrnce by to měl být teploměr, kterým můžete hlídat teplotu vody, sklenice, víčka, zavařovací hlava a pokud můžeme doporučit, tak i speciální kleště určené na vytahování sklenic z horké vody.
 
Za nakládané okurky zaplatíte v obchodě balík. Není to zbytečné?
 
 
Bez sklenic to nepůjde!
 
 
Další nezbytnost – zavařovací hlava.
 
 
Proces zavařování
 
Při zavařování, tedy tepelné konzervaci potravin, se pokrm (ovoce, zelenina, houby apod.) dá do sklenic, ty se těsně uzavřou víčkem, vloží do zavařovacího hrnce do vody a ta se ohřívá na teplotu zhruba 85 °C (ode dna začínají stoupat malé bublinky, voda se nesmí vařit, to by sklenice mohly popraskat). Dochází tak k uvaření a pasterizaci, z nádoby je také vytlačen všechen přebytečný vzduch.
 
Délka doby pak závisí na velikosti sklenic a druhu zavařovaného ovoce, zeleniny… Po vyndání musíme nechat sklenice zchladnout, uvnitř se sníží tlak a víčko se pevně přitiskne ke sklenici (musí se jakoby propadnout). Díky vzduchotěsnosti a pasterizaci je tak pokrm chráněný před mikroorganizmy z vnějšího prostředí.
 
Někdo používá místo zavařovacích hlav takovéto spony.
Žádné komentáře
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace