Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Zavařujeme

Malinová šťáva

Na 1 l šťávy spotřebujeme 650 g jemného krystalového cukru.

Zralé maliny rozmačkáme nerez lžíci v porcelánové nebo v kameninové nádobě a ponecháme 2 dny v chladnu. Třetí den šťávu přecedíme přes čisté plátno a dáme na dva dny do teplejší místnosti zkvasit.

Zkvašenou pěnu sebereme čistou nerez lžíci, šťávu odměříme, abychom mohli dát správnou dávku cukru.

Potom ji zvolna 6 minut vaříme. Jakmile šťáva přestane pěnit, přidáme potrebné množství cukru a vaříme za stálého míchání dalších 5 minut. Při vaření opět sbíráme pěnu. Horkou šťávu nelijeme do nahřátých, čistě vymytých lahví, dobře uzavřeme a uložíme do studena. Stejným způsobem připravujeme rybízovou a ostružinovou šťávu.

Angreštový kompot

 

Cukerný roztok - na 1 litr vody svaříme 400-500 g krystalového cukru

Tvrdší angrešt opereme a dáme na cedník okapat. Ostrým nožem zbavíme bobule okvětí i stopky a vkládáme je do mísy. Potom větší jehlou (špendlíkem) bobule propícháme a plníme jimi sklenice. Protřepeme, aby se angrešt šlehl a teprve potom je do 3/4 zalijeme vlažným cukerným roztokem. Necháme nejméně půl dne stát, aby angrešt dobře vstřebal cukerný roztok.

Sklenice uzavřeme, víčka překontrolujeme a vložíme do hrnce. Dbáme na to, aby se sklenice navzájem nedotýkaly. Zalijeme vodou na výšku malíčku, výše nad víčka, přikryjeme poklicí a vaříme. Od bodu varu sterilizujeme 20 - 25 minut. Po zchladnutí kontrolujeme, zda se víčka dobře přichytila.1  
2  
3  
4  
..  
10  
..  
19  
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace