Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Grilování

GrilováníMartin Zounar o grilování

Grilování představuje pro mne ze všeho nejvíc naprostou pohodu. Také kvůli tomu, že to je jedna z mála činností, co se prostě nedá uspěchat.

Jen ten, kdo má čas, si připraví gril, rozpálí ho na přiměřenou teplotu, eventuálně si už před tím připraví marinádu a naloží maso, poshání si všechny potřebné propriety, jako je nářadí na obracení grilovaných pokrmů, vodu na udržování žářiště bez plamene (mluvím o grilech na dřevěné uhlí), štětec k potírání, případně i něco dobrého, tekutého, na potírání vlastního vnitřku.

A pak už je to o tom, sednout si někde na dosah grilu a klidně jen "tupě" zírat do řežavého uhlí a drobných plamínků. Podobný pocit pohody a naprostého uvolnění mohou poznat snad jen "tiší blázni" - rybáři. Nicméně naštvaného rybáře jsem už viděl, naštvaného občana posedlého grilmánií ještě ne (úsměv).

Začínající - říkejme mu honosně "grilman" (i když to klidně může být i žena), se tak nějak instinktivně vrhá nejdřív na maso. Možná je to způsobeno našimi stále ještě patrnými atavistickými pudy, neboť grilování je vedle opékání nejstarším způsobem úpravy nejen masa, ale i jídla obecně (hrnce se ve starší době kamenné sháněly nějak hůř než kus klacku na rožeň). Ovšem pokročilejší grilman už ví naprosto jistě, že i přílohám (pečivu, zelenině, ale i ovoci!) se může vylepšit chuť grilováním!! A takové rajčata, papriky, broskev nebo i ananas připravené na grilu představují skutečnou pochoutku!

Ale ještě než nám všem dohromady popřeji dobrou chuť, podělím se s vámi o několik málo zkušeností, které grilování ještě více zpříjemní:

rošt vždy za studena potřeme tukem, potraviny se pak nepřichytávají

potraviny klademe vždy až na rozpálený rošt (ze stejného důvodu)

při grilování drobnějších kousků nám pomůže alobal položený na rošt

naopak při větších kusech potravin (kachna) využívat nepřímého grilování (topit pod opačnou stranou roštu než je umístěna potravina)

kuře v celku raději rožníme

nebát se použít marinád a nakládání hlavně masa, je pak chutnější a křehčí

 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace