Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Osvědčené tipy a triky do kuchyně

Brambory

Brambory

Aby vám brambory v troubě nebo na grilu nepraskly, několikrát je propíchněte ostrým nožem a zabalte do alobalu.

 

Opékání.

Na základě nejnovějších vědeckých výzkumů doporučuje ministerstvo zdravotnictví nevystavovat brambory a další potraviny obsahující škroby při pečení nebo smažení příliš vysokým teplotám.

Vaření.

Starší brambory se vám nejlépe uvaří, pokud je na sporák dáte zcela ponořené do studené vody, přivedete k varu a následně dovaříte. Mladé brambory dobře očistěte kartáčkem a teprve potom vložte do mírně vroucí vody a dovařte.

Pokud budete brambory vařit v páře, budete zacházet mnohem šetrněji s vitaminy, které jsou obsaženy v bramborách. U tohoto způsobu vaření nepřijdou brambory do kontaktu s vodou a zachovají si více vitaminů.

Trocha soli ve vodě na vaření zabrání příliš prudkému naběhnutí slupky.

Brambory podávejte pokud možno ihned po uvaření nebo je hned dále zpracujte.

Papírová utěrka zabrání zvlhnutí brambor.

Pokud uvařené brambory nepodáváte okamžitě, často se stane, že se v hrnci zapaří a jsou hodně vlhké až nepříjemně mazlavé.

Zabráníte tomu docela snadno, jakmile slijete vodu, vložte mezi hrnec a pokličku papírovou kuchyňskou utěrku. Ta pohltí páru a brambory tak zůstanou krásně suché a déle teplé.

Uložení.

Syrové brambory skladujte vždy v chladu a temnu (ale nikoli v ledničce!), jinak naklíčí a bude v nich bujet jedovatá látka solanin.

Přikryté vařené brambory lze v ledničce skladovat asi tři dny.

Loupání.

Vařené brambory se loupou snadněji, dokud jsou teplé.

Odrůdy.

Varné pevné: mají nízký obsah škrobu a po uvaření zůstávají pevné. Hodí se do salátů, na pečené brambory nebo slané lupínky.

Převážně pevné varné: jak již název napovídá, jedná se o střední odrůdu a lze je tedy používat pro všechny pokrmy připravované z brambor. Při vaření je možné, že slupka mírně naběhne.

Moučnaté: mají vysoký podíl škrobu a lze je tedy dobře zpracovávat především do kaší a polévek. Velké kusy se hodí na brambory ve fólii.

Tipy a triky.

Bramborové knedlíky se při vaření nerozpadnou, pokud do vody přidáme malou špetku hladké mouky.

Brambory se rychleji uvaří a budou chutnější, když k nim při vaření přidáme trochu oleje nebo másla.

Při přípravě opékaných brambor vychladlé plátky brambor posypeme moukou, brambory budou krásně křupavé.

Klíčky brambor obsahují jedovaté látky, proto je před vařením odstraníme.

Nové brambory zásadně neloupeme, jenom je vydrhneme plastovou drátěnkou nebo kartáčkem. Slupky obsahují vysoké procento vitamínu C, o nějž bychom se připravili.

Nazelenalé až zelené brambory nekonzumujte - v jakékoli úpravě jsou zdraví škodlivé a jejich chuť není dobrá.

Pokud máme jenom nové nebo rané brambory a potřebujeme připravit knedlíky či noky, přidáme do těsta na 0,5 kg brambor 3 lžíce solamylu.

Chcete si připravit pečené brambory s lehce pikantní příchutí? Přidejte ke konci pečení trošku kremžské hořčice.

Brambory se snadněji loupou, dokud jsou ještě horké. Aby se slupka dala lépe stáhnout, uvařené brambory scedíme, sundáme pokličku a necháme z nich na vypnuté plotýnce krátce vyjít páru, přitom lehce potřásáme hrncem.

Brambory do salátu nekrájejíme na příliš tenké plátky, aby se nerozdrobily.

Zbarvení.

Syrové loupané brambory by se měly buď okamžitě použít, nebo vložit do studené vody, aby se nezbarvily. Nenechávejte je ovšem ve vodě příliš dlouho, jinak přijdou o velké množství vitaminů a minerálů.

Design by Jozef Pataky
Žádné komentáře
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace