Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Rady, triky a nápady do kuchyně

Rady, tipy, triky do kuchyně.

Název 

Rady, tipy, triky

Aby mléko nezkyslo

Mléko ochráníme před rychlým zkysnutím přidáním špetky soli.

Mleté maso chutnější

Aby jste trochu obměnili chuť masových kuliček, přidejte do syrového masa trochu nastrouhaného sýra (nejlepší je parmazán) a pak hmotu zpracujte jako obvykle.

Jemnější šťavnatá játra

Hovězí a vepřová játra budou obzvlášť chutná, šťavnatá a báječně měkká, když je před smažením neobalíte jako obvykle v mouce či strouhance, ale naložíte alespoň na dvě hodiny do smetany.

Šťavnatější máslový moučník

Tip pro mlsné jazýčky: pečete-li moučník z máslového těsta, vyndejte ho zhruba v polovině pečení z trouby a lžičkou do něj nadělejte malé důlky. Do každého důlku vložte vločku vychlazeného másla a plech vložte zpátky do trouby. Koláč bude opravdu báječně šťavnatý a vláčný.

Křehké těsto

Pečivo z křehkého těsta bude báječně jemné a nadýchané, když v něm máslo nahradíte buď stejným množstvím, nebo přibližně dvěma třetinami zakysané smetany.

Přezrálé banány

Z přezrálých (ale rozhodně ne černých nebo poškozených) banánů můžete udělat dezert. Rozmixujte je a smíchejte s jogurtem. Krém oslaďte medem a posypte sekanými ořechy. A hned se do něj pusťte!

Chutnější řízky

Pokud při obalování řízků do vajíček přidáte trochu piva nebo nějakého koňaku, budou řízky nejen lepší, ale také trojobal bude lépe držet.

Voňavé koření

Koření si uchová nejdéle svou vůni pouze tehdy, koupíte-li ho vcelku. Zázvor, anýz, hřebíček a nové koření jsou příkladem. Éterické oleje se ztrácejí rychleji, když je koření jemně umleto.

Čokoládové palačinky

Nahradíte-li 10 ml (2 čajové lžičky) mouky použité v palačinkovém těstě kakaovým práškem, získáte chutné čokoládové palačinky.

Jak udit drůbež

Když udíte celé kuře nebo krůtu, přikryjte prsíčka prorostlou nebo obyčejnou slaninou, aby zůstalo maso šťavnaté.

Ochucení čaje

Do právě připraveného čínského zeleného čaje přidejte snítky máty. Získáte osvěžující nápoj v marockém stylu.

Zdobení dortu

Z papíru vystřihněte šablony a rozložte je na dort, který chcete zdobit. Povrch posypte moučkovým cukrem. Pod šablonami se tak objeví vzor.

Využití zbytků těsta

Malé zbytky lístkového těsta potřete olejem a doprostřed nandejte lžíci ovoce. Rohy přiložte k sobě a přimáčkněte, aby vznikl zvlněný okraj. Pečte dozlatova.

Chuť bylinek

Nechcete-li, aby v pokrmu zůstaly bylinky, vložte je do balonku na spařování čaje a promíchejte jím jídlo před zhotovením.

Bylinkové natě

Při grilování nasypejte na uhlí sušené natě tymiánu nebo rozmarýnu. Maso tak získá zajímavou a neobvyklou bylinkovo-kouřovou příchuť.

Chuť vanilky

Chcete-li získat opravdu silnou chuť z celé vanilky, použijte z lusku jen malá, olejnatá semínka. Rozkrojte jej podélně ostrým nožem a semínka přidejte přímo do sladkých pokrmů.

Vylepšení pokrmů

Čokoládová poleva nebo smetanová omáčka bude jemná, hladká a lesklá, když do ní vešleháte žloudek.

Šlehání bílků

Bílky vyndejte z lednice asi hodinu před použitím, protože se nejlépe našlehají při pokojové teplotě.

Co můžeme zmrazit

Tepelně upravenou zeleninu a maso, tučné maso jen na krátký čas, mléčné výrobky, těstoviny, rýži, knedlíky, bramborovou kaši, pečivo a moučníky, polévky, ovoce, ovocné šťávy i dřeň.

Bílky ke šlehání

Aby se bílky při šlehání nesrážely, přisypeme k nim během šlehání část cukru. Vždy však cukr krupicový nikoliv moučkový.

Odměřené kakao

Odměřené kakao do pečiva malinko polijeme horkým mlékem - bude lépe barvit.

Perník bude vláčný

Perník bude vláčný, přidáme-li do těsta místo mléka čaj.

Vánočka neoschne

Vánočka neoschne a zůstane déle vláčná, přidáme-li do těsta nastrouhaný vařený brambor.

Ořechy půjdou rozlousknout

Ořechy, které vzdorují louskáčku, vložíme do hrnce a přelijeme vařící vodou s hrstičkou soli. Po 20 minutách půjdou rozlousknout lehce.

Jak rozpůlit mandle

Mandle se dobře půlí, dáme-li je na pár hodin do studené vody, potom je spaříme a oloupeme.

Vyschlé rozinky

Rozinky, které delším skladováním vyschly, krásně změknou, namočíme-li je na půl hodiny do citrónové vody. Chceme-li, aby v těstu nabyly, namočíme je na chvíli do horké vody nebo do rumu.

Plechy a formy

Plechy a formy na pečení vymastíme nejlépe ztuženým tukem, který se málo přepaluje, a pečivo proto odspodu nehnědne tak prudce.

Váleček od těsta

Váleček od těsta před umytím posypeme solí a rukou rozetřeme - zbytky těsta se tak snáze uvolní.

Čokoládu ředíme

Čokoládu na polévání ředíme kokosovým tukem a nahříváme ve vodní lázni. Teplota polevy nesmí být vyšší než teplota lidského těla.

Vytvarované vánoční cukroví

Vytvarované vánoční cukroví pečeme vždy v troubě předem vyhřáté na patřičnou teplotu. Dojde-li k přehřátí trouby, zchladíme ji zasunutím prázdného plechu na 2 až 3 minuty.

Piškotové těsto

Piškotové těsto nastavujeme-li vodou, mlékem se zředí a jde pak špatně zpracovat. Zašleháme-li do těsta s každým žloutkem lžíci teplé vody (nebo rumu), bude lehčí a zvětší svůj objem.

Řídkou marmeládu

Řídkou marmeládu zahustíme piškotovými drobečky nebo namletými ořechovými jádry.

Žloudky zůstanou čerstvé

Žloudky zůstanou čerstvé několik dní, když je ponoříme do studené vody či mléka a dáme do lednice. Bílky můžeme zmrazit.

Nadívání drůbeže

Dříve než budete plnit syrové drůbeží maso, pak nádivka musí být úplně vychladlá.

Proti popraskání

Aby například třešně či švestky při zavařování nepopraskaly, propíchnete je a teprve potom je vkládejte do sklenic. Plody tímto způsobem také lépe vstřebají sladký nálev.

Suroviny na těsta

Suroviny, které na těsta používáme, mají mít přibližně stejnou teplotu a musí být zpracovávány co nejrychleji, aby nedošlo ke spaření těsta. Spařené těsto praská při vyvalování a upečené výrobky jsou potom tvrdé.

Vlastní vanilkový cukr

Chceme-li udělat vanilkový cukr z proutku vanilky, nikdy ji do cukru neroztloukáme. Stačí ji zapíchnout na pár dní do uzavřené sklenice s cukrem a budeme mít cukr se silnou vanilkovou vůní.

Zásady při zmrazování

Rozlišujeme pokrmy mražené (cca -6°C až -18°C) a chlazené (cca 4°C až 10°C). Potraviny určené ke zmrazování musí být čerstvé. Předvařené a tepelně upravené pokrmy musí být před zmražením prudce zchlazené (zamezí se množení mikroorganismů). Nikdy neskladujeme potraviny déle, než je jejich spotřební doba. Na balení potravin používáme čistý alobal, mikrotenové sáčky, fólii nebo misky. Pokrmy v mrazničce označíme štítkem s datem a druhem potravin. Nikdy nepoužíváme kovové, porcelánové, keramické a skleněné nádoby. Do alobalu balíme maso, drůbež, pečivo a chléb. Do mikrotenových sáčků balíme maso a předmrazené potraviny. Z igelitu vytlačíme nebo vysajeme veškerý vzduch a vzduchotěsně uzavřeme. Zeleninu a ovoce zmrazujeme v dávkách, které potřebujeme na jedno použití, nebo tak, aby se jednotlivé dávky daly lehce odebrat. Mrazničku si nikdy nepleteme s chladnou spíží nebo sklepem. Námrazu tlustší než 5 mm ihned odmrazujeme.

1  
2  
3  
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace