Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Moučníky

Dort se zakysanou smetanou

 
Recept č. 039
Dort se zakysanou smetanou

Moučníky

Na těsto

6 vajec, 140 g moučkového cukru, 170 g hladké mouky, 1 vanilkový cukr

Na náplň

3 kelímky zakysané smetany, 6 lžic cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa

Na pokládání

400 g kompotu bez šťávy, (nebo čerstvé ovoce)

Postup 

Žloutky utřeme s poloviční dávkou cukru do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh a na konec do něj zašleháme druhou část cukru. Do žloutkové pěny postupně přidáváme mouku ve které jsme rozmíchali vanilkový cukr. Potom zlehka přimícháme sníh z bílků. Těsto rovnoměrně rozetřeme do tukem vymazané a moukou vysypané dortové formy a pečeme v troubě předehřáté asi na 190 stupňů C. Připravíme náplň. Zakysanou smetanu promícháme se 4 lžícemi cukru a rozdělíme na polovinu. Do jedné části přidáme vanilkový cukr a promícháme. Do druhé přidáme kakao a dvě lžíce cukru a také promícháme. Máme připravené dvě náplně – bílou a hnědou. Vychladlý korpus rozdělíme na tři části. Vrchní část vložíme zpět na dno dortové formy (vrchní proto, že mívá přeci jen trochu nerovný povrch a na dne dortu se to ztratí). Poklademe polovinou ovoce (na fotografii je použit meruňkový kompot v kombinaci s mraženým rybízem) a zalijeme bílou náplní, kterou rovnoměrně rozetřeme. Přikryjeme druhým plátem korpusu, opět poklademe ovocem, zalijeme hnědou náplní a rozetřeme. Přikryjeme posledním plátem, přes povrch dortu položíme prkénko a necháme odležet v chladnu alespoň hodinu. Poté dozdobíme. Můžeme použít buď šlehačku nebo potřeme povrch čokoládovou polevou.

Poznámka 

Tímto způsobem můžeme připravit i jiný moučník (například srnčí hřbet). Těsto potom upečeme na velkém plechu, rozdělíme na pruhy podle velikosti formy a vytváříme ovocné vrstvy s náplní ze zakysané smetany.

Žádné komentáře
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace