Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Moučníky

Moučník plněný krémem a ovocem

 
Recept č. 106
Moučník plněný krémem a ovocem

Moučníky

Na těsto

Ušlehané bílky ze třech vajec, 150 g cukru krupice, ušlehané žloutky ze třech vajec, 1 vanilkový cukr, 100 ml oleje, 100 ml vlažné vody, 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce kakaa, 300 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, tuk a hrubá mouka na vymazání formy, (na ozdobu kousek čokolády)

Na krém

400 ml smetany ke šlehání, 5 lžic moučkového cukru, 300 g měkkého tvarohu, 1 balení červené želatiny na dorty

Na náplň

500 g čerstvých jahod (broskve, ananas, rybíz, apod.)

Postup 

Oddělíme bílky od žloutků a z bílků ušleháme tuhý sníh. V jiné nádobě ušleháme žloutky, cukr, vanilkový cukr a olej. Potom přilijeme vlažnou vodu, přidáme citrónovou šťávu, kakao a na konec přimícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva a ušlehaný sníh z bílků. Dortovou formu vytřeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Těsto rozetřeme pečlivě až do krajů a pečeme v troubě vyhřáté na 200°C. Ke konci pečení propíchneme špejlí, zda se těsto nelepí, vyjmeme z trouby a necháme vychladnout. (Rozpočet je určen na jednu větší dortovou formu nebo na dvě menší). Zatím co se korpus peče, připravíme želatinu a krém. Sypkou želatinu rozmícháme asi ve 100 ml vody a necháme jasi 30 minut bobtnat. (Vznikne docela hustá hmota). Potom ji začneme zahřívat asi do teploty 60°C, a neustále mícháme, než se rozpustí hustá kaše. Nesmíme se v žádném případě vařit !!!, Včas odstavíme z plotny a za občasného míchání necháme zchladnout. (Pokud se nám stane, že ztuhne dříve, než ji dáme do krému, znovu trochu přihřejeme a rozpustíme). Smetanu ušleháme s moučkovým cukrem, přidáme jemný tvaroh (je důležité, aby byl opravdu jemný!) a došleháme. Nakonec vlijeme vlažnou houstnoucí želatinu a krém uložíme do ledničky, kde by měl trochu ztuhnout. Stačí asi půl hodiny. Umyté jahody necháme okapat. Několik těch nejlepších odložíme na ozdobení, ostatní překrájíme na polovinu. Z upečeného korpusu sejmeme okraje formy a překrojíme ho podélně na polovinu. Spodní polovinu vložíme opět do formy, na ni rozetřeme asi polovinu krému. Poklademe rovnoměrně půlkami jahod, přikryjeme ještě trochou krému a urovnáme. Na vrch položíme druhou část korpusu a rozetřeme zbývajícím krémem. Celý dort dáme do ledničky ztuhnout (stačí dvě hodiny, ale lepší je nechat přes noc). Po ztuhnutí připravíme podle návodu na obalu červenou želatinu a rozetřeme ji na povrch dortu. (Roztíráme rychle, proto že při roztírání na chladný dort tuhne v několika vteřinách). Na okraj dortu rozmístíme jahody. Dozdobíme čokoládou nebo zbylým krémem.

Žádné komentáře
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace