Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Rady a tipy

 Rady a tipy pro přípravu guláše

Maso na guláš

Maso je u guláše tou nejdůležitější surovinou. Nejčastěji se pro přípravu gulášů používá hovězího masa, a to konkrétně kližky. Populární jsou také guláše vepřové a drůbeží (krůtí a kuřecí). Pro gurmány je oblíbenou volbou zvěřina. Můžeme se setkat i s gulášem z rybího masa.

Jak již bylo řečeno, u klasického guláše použijeme hovězí kližku. Není však na škodu přidat například kousky vnitřností (játra, srdce), které nám vylepší chuť. Pokud máme k dispozici i maso z hlavy, můžeme ho přidat pro dosažení vyšší rosolovitosti.

Cibule

Správně připravená cibule a její množství jsou také klíčem k úspěchu při vaření guláše. Ne zcela správné je někdy užívané zaklínadlo – „kolik masa, tolik cibule“. To totiž funguje objemově. Znalci doporučují orientační poměr asi 3:2, ve prospěch masa (na váhu). Pokud by náš guláš obsahoval příliš mnoho cibule, jeho chuť by byla nasládlá a nevyvážená.

Koření

Guláš nemusí být nutně ve svém základu ostře kořeněný. Pro jeho přípravu se používá především sladké papriky, která je zcela nepostradatelnou ingrediencí. V Maďarsku je zvykem, že si milovníci pikantnějších chutí dochucují pokrm až na svém talíři. Proto bývá pálivá paprika dávána při podávání k ruce.

K základním ochucujícím prostředkům patří u guláše ještě česnek, majoránka a případně pepř. V našich krajích je zvykem přidávat i kmín, avšak ten by nám žádný rodilý Maďar neschválil.

Sestava koření se liší u zvěřinového guláše. Zůstává paprika a pepř, názory na užití česneku se různí. Navíc se přidává takzvané divoké koření – bobkový list, nové koření a jalovcové bobule.

Máme-li recept, ve kterém figuruje pivo či víno, je dobré se řídit následujícím. Pivo se do guláše hodí světlé obyčejné. Plzeňské pivo mívá v guláši příliš nahořklou chuť. Pokud vaříme zvěřinový guláš a chceme přidávat víno, tak jedině červené. Vhodné je víno polosladké, nejlépe některá z odrůd kořenné chuti.

Na závěr připojujeme skvělý tip na dochucení a ozdobení hotového klasického guláše. Čerstvě nastrouhaný křen dodá guláši říz, a přitom se s jeho chutí krásně doplňuje.

Zahuštění guláše

Často se traduje trik zahušťování chlebem namísto mouky. Pravda je taková, že profesionálové používají k zahuštění guláše tmavou jíšku, která nám vytvoří i krásnou barvu guláše. Nastrouhaný či nadrolený chleba nám nicméně k zahuštění poslouží poměrně dobře. Pokud se chceme obejít bez jíšky a zahušťovat moukou, můžeme ji rozmíchat ve vývaru či oprahnout nasucho na pánvi či v troubě. Nikdy však nezahušťujeme moukou rozmíchanou ve vodě. To se považuje za velký kulinářský prohřešek. Mouka se pro zahuštění používá vždy hladká. Další možností je použít pro zahuštění guláše jemně nastrouhanou bramboru, která se v guláši zcela rozvaří a s pomocí obsaženého škrobu dojde k zahuštění.

Magie

Spousta rad vztahujících se k přípravě guláše určuje pořadí jednotlivých kroků. Žádné se nedá označit za zaručeně správné, neboť v podstatě každý guláš je originál. Za zajímavostí lze zmínit, že guláš by se údajně neměl při vaření míchat. Pouze protřepávat pod pokličkou. Když se nám zredukuje šťáva mají se do guláše seškrabovat příchytky ze stěn hrnce. Vždy k tomu používáme kovové lžíce a nikdy dřevěné vařečky.


Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!!


© Design by Pataky Jozef
Posledni komentare
07.06.2016 21:41:58: Čistá Pravda! :-x kalkulačka osobní půjčky
07.06.2016 21:15:45: Ща se podívat che tu máte ??? sms půjčky bez koruny
07.06.2016 20:46:08: Jo je skutečná pravda O_O inzerce půjček bez poplatků
18.03.2016 21:14:27: jak roztomilé.)) :-( Internet download manager has
1  
2  
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace