Recepty a vaření

Aktualizované dne 28.Července.2012

Rady a tipy

Něco o guláši

 Něco o guláši

Guláš

Guláš

Málokteré světové jídlo se dočkalo tolika možných variací a receptů, jako právě guláš. Otázkou je, zda se některé z nich dají ještě vůbec považovat za příbuzné či odvozené od původního guláše. Jisté je jedno. V naší zemi se obecné označení guláš typicky užívá pro pikantní hustou omáčku, jejímž základem je ve většině případů maso. Vyjímkou však nejsou ani recepty bezmasé (vegetariánské). V nich mohou být hlavní složkou třeba houby či fazole.

Odkud je vlastně guláš?

Vzhledem k tomu, že u nás nemá ani ten „český guláš“ příliš velkou tradici (zhruba od 19. století), mohli bychom se podívat až na prapůvod guláše. Ten je pravděpodobně spojen s tureckými bojovníky, kteří spolu s dobýváním Evropy šířili i věhlas tohoto pokrmu. Když v roce 1526 upadla část Maďarska (Uher) na 150 let do tureckého područí, nikdo zřejmě netušil, že díky tomu dojde ke zformování jednoho z nejpodstatnějších článků maďarské národní kuchyně.

Pravý maďarský guláš

Pojďme se tedy podívat do Maďarska na ten pravý guláš. Maďarský guláš, tedy originální nositel tohoto označení je vlastně poměrně řídká nezahušťovaná masová polévka na paprikovém základu, ve které může být kromě brambor třeba i mrkev. Nepodává se s přílohou, tradičně se většinou přikusuje bílý chléb. Jméno je odvozeno od maďarského slova „gulya“, které označuje stádo hovězího dobytka. Tuto polévku si často vařívali pro zahřátí právě pastevci skotu. Pokračujme však dále. Guláš má v Maďarsku i několik dalších blízce příbuzných pokrmů. Z těch nejznámějších musíme jmenovat především perkelt, tokáň a paprikáš. To už jsou pokrmy omáčkového typu podávané s různými přílohami. Takovým se označení „guláš“ přiznává v našich končinách. Českému pojetí guláše je nejbližší již zmiňovaný perkelt. Ten představuje jednoduchá praženice s menším množstvím husté šťávy, která je tvořená rozvařením nakrájené cibule.


Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!!


© Design by Pataky Jozef
Žádné komentáře
 
Copyright © 2012 http://recepty.vesele.info/ | Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno !!! | Všechna práva vyhrazena.| administrace